Awards Receptions

Upcoming Events

Philadelphia Awards Reception

March 7th,2017
5:30 pm - 8:30 pm

Penns Landing Caterers
1301 S. Columbus Boulevard
Philadelphia, PA, 19147
http://www.pennslandingcaterers.com

Penns Landing Caterers
1301 S. Columbus Blvd.
Philadelphia, PA  19147

Honoring:

Gary Masino, President/Business Manager, Sheet Metal Workers Union Local 19
Neal Bisno, Executive Vice President, SEIU
Walt De Treux, Esq., Arbitrator & Mediator

View Details and Register

New York Awards Reception

April 27th,2017
5:30 pm - 8:30 pm

Sheraton New York Times Square Hotel
811 Seventh Avenue & 53rd Street
New York, NY, 10019
http://www.sheraton.com/TimesSquare

Sheraton New York Times Square Hotel
811 Seventh Avenue & 53rd Street
New York, NY 10019

Honoring:

Christopher Erikson, Business Manager, IBEW Local 3
Jane Lauer Barker, Esq., Partner, Pitta LLP
Carol Wittenberg, Esq., Arbitrator and Mediator
M. Patricia Smith, Esq., Special Recognition, Former Solicitor of Labor

View Details and Register

Past Events

San Francisco Awards Reception

September 29th,2016
5:30 pm - 8:30 pm

Holiday Inn Golden Gateway
Emerald Ballroom
1500 Van Ness Avenue
San Francisco, CA 94109

Honoring:
Lou Paulson,
President, California Profesional Firefighters
Peter Nussbaum, Esq., Formerly with Altshuler Berzon LLP
Fight For 15 Campaign, East Bay Organizing Committee

View Details

DC Awards Reception

June 8th,2016
5:30 pm - 8:30 pm

AFL-CIO Lobby and Gompers Room
815 Sixteenth Street
Washington, DC 20006

Honoring:
Larry Cohen,
Past President, Communications Workers of America
Richard J. Brean, Esq., General Counsel, United Steelworkers
Elizabeth Bunn, Director of Organizing, AFL-CIO
 

View Details

New York Awards Reception

April 6th,2016
6:00 pm - 9:00 pm

Sheraton New York Times Square Hotel
811 Seventh Avenue & 53rd Street
New York, NY 10019

Honoring:

John Samuelsen, President, Transport Workers Union, Local 100
Carol O'Rourke Pennington, Esq., Colleran O'Hara & Mills, LLP
Howard Edelman, Esq., Arbitrator & Mediator

View Details

Philadelphia Awards Reception

March 10th,2016
5:50 pm - 8:50 pm

Penns Landing Caterers
1301 S. Columbus Blvd.
Philadelphia, PA  19104

Honoring:

Ryan N. Boyer, Business Manager, Laborers' District Council of Philadelphia
Margaret R. Brogan, Esq., Arbitrator & Mediator

View Details

Chicago Awards Reception

November 10th,2015
6:00 pm - 8:30 pm

Sheraton Chicago Hotel & Towers
301 East North Water Street
Chicago, IL 60611

Honoring:

Jorge Ramirez, President, Chicago Federation of Labor
Keith Kelleher, President, SEIU Healthcare Illinois & Indiana
Thomas Allison, Esq., Of Counsel, Allison, Slutsky & Kennedy PC

View Details

DC Awards Reception

June 10th,2015
5:30 pm - 8:30 pm

AFL-CIO Lobby and Gompers Room
815 Sixteenth Street NW
Washington, DC  20006

Honoring:

R. Thomas Buffenbarger, International President, IAMAW
Mary Joyce Carlson, Esq., Attorney at Law
Homer C. LaRue, Esq., Arbitrator, Mediator & Professor of Law

Host Committee:

Michael Artz   Richard Brean   Daniel Bush   Paula Caira   George Davies   Fred Feinstein   Leah Ford   John Granger   Joseph Guerrieri, Jr.   Edgar James   Rhonda Gelman Kelley   James Kokolas   Joseph Lurie   William Lurye   Andrew McDonald   Mary Anne Moffa   Vincent Pitta   David Prouty   Gino Renne   Lynn Rhinehart   Mark Schneider   Judith Scott   Joseph Sellers   Barry Slevin   Robert Stropp, Jr.   Derrick Strosnider   Patrick Szymanski   Rod Tanner   Dennis Walsh  Marley Weiss   Gwynne Wilcox

SPONSORS (As of 6-8-15)

Steward Sponsor
IAMAW
LiUNA!

Guardian Sponsor
Cohen Milstein Sellers & Toll PLLC
Int'l Brotherhood of Boilermakers
UFCW Local 1994

Fellow Sponsor
John W. Granger II
Guerrieri, Clayman, Bartos & Parcelli, PC
James & Hoffman, PC
Tanner & Associates, PC
UFCW Local 1996

Advocate Sponsor
AMERIPAC
Blue Cross/Blue Shield National Labor Office
Bredhoff & Kaiser PLLC
Bricklayers & Allied Craftworkers Int'l Union
Calibre CPA Group PLLC
IUPAT
Motley Rice LLC
Sherman, Dunn, Cohen, Leifer and Yellig, PC
Slevin & Hart, PC
UFCW Local 400
UFCW Local 1245
ULLICO Inc.

Friend
The Bill Press Show
Barbara J. Kraft & Peter Winkler
Homer C. La Rue
Osborne Law Offices
Sheet Metal Workers' Local 100

Donor
Orrin D. Baird
BerlinRosen
DC Fire Fighters Association IAFF Local 36
Greensburgh Uniformed Firefighters Assoc. Inc. Local 1586
Carol Pope
George Wiszynski

View Details

New York Awards Reception

April 16th,2015
6:00 pm - 9:00 pm

Sheraton New York Times Square Hotel
811 Seventh Avenue & 53rd Street
New York, NY 10019

Honoring:

Richard B. Roberts, Business Agent at Large, Enterprise Association of Steamfitters Local 638
Amy Gladstein, Esq., Partner, Gladstein, Reif & Meginniss, LLP
Barbara Deinhardt, Esq., Arbitrator

Host Committee:

Vincent Alvarez   Michael Artz   Nicole Berner   Michael Bernstein   Esta Bigler   Richard Brean   Daniel Brent   Mario Cilento   Richard Corenthal   Patrick Dolan   Robert Egan   Lisa Gomez   Pamela Jeffrey   Rhonda Gelman Kelley   Thomas Kennedy   Bernard King   Deborah King   James Kokolas   Gary LaBarbera   Randi Lowitt   Joseph Lurie   Beth Margolis   Mary Anne Moffa   Daniel Murphy   Thomas Murray   Jay Nadelbach   Wayne Outten   Vincent Pitta   Jeffrey Pollack   David Prouty   Daniel Ratner   James Reif   Lynn Rhinehart   Judith Scott   Dan Silverman   Patrick Szymanski   Dennis Walsh   Gwynne Wilcox

SPONSORS (As of April 15, 2015)

Steward Sponsor
Metallic Lathers & Reinforcing Ironworkers Local 46

Guardian Sponsors
1199 SEIU
Enterprise Assoc. of Steamfitters Local 638
The Floyd and Barbara Warkol Charitable Foundation
IBEW Local 3
New York State Pipe Trades Association
Proskauer LLP
Putney, Twombly, Hall & Hirson LLP

Fellow Sponsors
ABCO Peerless Sprinkler Corporation
Bricklayers & Allied Craftworkers Local 7 NY/NJ
Building Trades Employers' Association
Gladstein, Reif and Meginniss, LLP
Maimonides Medical Center
NY Hotel Trades Council/UNITE HERE! Local 6
Outten & Golden LLP
Plumbers Local Union No. 1
SEIU Local 32BJ
Sound Refrigeration & A/C, Inc.
Turner Construction Company

Advocate Sponsors
Richard Adelman
Atalanta Sosnoff Capital, LLC
Blitman & King LLP
Bredhoff & Kaiser
Building & Construction Trades Council of Nassau & Suffolk
Cement & Concrete Workers District Council of NY No. 16
Colleran, O'Hara & Mills
Durr Mechanical Construction Inc.
Empire BlueCross BlueSheild
Epic Mechanical Contractors, LLC
Falk Technical Services Corporation
Interstate Mechanical Services, Inc.
Island Fire Sprinkler, Inc.
Laborers Eastern Region Organizing Fund
Liberty Pipe Inc.
Livingston, Adler, Pulda, Meiklejohn & Kelly PC
Lord, Abbett & Company., LLC
Major League Baseball Players Association
Meyer, Suozzi, English & Klein, PC
New York City Central Labor Council
New York State AFL-CIO
Pace Cares Corporation
Pipefitters Local 274
R&S Associates
Martin Scheinman
Sheet Metal Workers' Local Union 28
Sprinkler Fitters Local 696
Steamfitting Industry Fund of NY & Long Island
Tishman Construction
UNITE HERE!

Friends
BerlinRosen Public Affairs
Current Fire Protection Inc.
Robert Molofsky
George Nicolau
Steamfitters Local 475
UA Local 13

Donors
Claudia Davidson
Framan Mechanical Inc.
Gorlick, Kravitz & Listhaus, PC
Healey & Hornack, PC
Pamela Jeffrey
Gary Kendellen
Benetta Mansfield
Michael James Industries
Nat'l Employment Law  Project, Inc.
Pasternack Tilker Ziegler Walsh Stanton & Romano LLP
UA Plumbers & Gasfitters Local 12
Vandenberg & Feliu, LLP
 

View Details

Philadelphia Awards Reception

March 19th,2015
5:30 pm - 8:30 pm

Penns Landing Caterers
1301 S. Columbus Blvd.
Philadelphia, PA  19104

Honoring:

John Kane, Business Manager & Secretary/Treasurer, Plumbers Union Local 690
Joan Parker, Arbitrator, Mediator & Educator
Wendell Young IV, President, UFCW Local 1776

Host Committee:

Michael Artz   Joseph Ashdale   Pasquale Bianculli   Neal Bisno   Richard Bloomingdale   Richard Brean   Daniel Brent   Robert Curley   Shyam Das   Stuart Davidson   Walter DeTreux   John Dougherty   Kenneth Egger   Patrick Eiding   David Fillman   Anthony Gallagher   Michael Hanlon   Walter Higgins   Kenneth Jarin   Charles Joyce   Rhonda Gelman Kelley   Michele Kessler   Ted Kirsch   James Kokolas   Barbara Lichtman   Joseph Lurie   Gary Masino   Judith Meyer   Kathleen Miller   Wayne Miller   Mary Anne Moffa   Robert O'Brien   Dennis Pagliotti   Samuel Pond   Regina Reardon   Lynn Rhinehart   Richard Sigmond   Samuel Spear   Alan Symonette   Patrick Szymanski   Hon. Christine Tartaglione   Dennis P. Walsh   Jonathan Walters   Gwynne Wilcox   Deborah Willig   Herman Wooden

SPONSORS (As of March 20, 2015)

Steward Sponsor
IBEW Local 98

Guardian Sponsors
Joan Parker
UFCW Local 1776

Fellow Sponsors
AFGE District 3
Buchanan Ingersoll & Rooney, PC
CWA District 2-13
Healthcare Strategies, Inc.
IUPAT District Council 21
Mechanical & Service Contractors Assoc.
RXDN
Willig, Williams & Davidson

Advocate Sponsors
Ace Reporters, Inc.
AETNA
AFSCME District Council 13
AFSCME District Council 33
AFSCME District Council 88
Pasquale E. Bianculli
Bricklayers & Allied Craftworkers Local 1
Christenson Investment Partners
Cleary, Josem & Trigiani LLP
Courtney Investment Consulting Group
DeKalb Chiropractic & Rehab Services
Emerald Advisors Inc.
Express Scripts
Footer and Associates
HMC Healthworks/Catamaran
IBEW Local 614
Independence Blue Cross
Injury Care Center
Johnston Asset Management Corp.
Kline & Specter
Markowitz & Richman
Master Weinstein Schatz Moyer, PC
Nat'l Electrical Contractors Assn. PA-DE-NJ
Pennsylvania AFL-CIO
Plumbers Local Union No. 690
Prudential Retirement
Reed Smith LLP
Safety Research Inc.
Saltz, Mongeluzzi, Barrett & Bendesky, PC
The Savitz Organization
SEIU Healthcare PA
Stevens & Lee
UAW Region 9
UFCW Local 99
UFCW Local 464A
USW Local 10-00086

Friend
Ironworkers Local Union 401

Donors
Alan Ross & Company, PC
Amalgamated Life Insurance Co.
Scott E. Buchheit
Lawrence S. Coburn
Walter H. DeTreux
Dispute Resolution Center
Fox Rothschild LLP
Mattye M. Gandel
IUE-CWA Local 123
James A. Kiick
Liberty Vision Care, Inc.
Louis P. Mattucci & Assoc. Ltd.
Steven and Nancy Manket
McGonagle, Perri, McHugh & Mischak
Jeffrey B. Tener
Bonnie S. Weinstock
David H. Wilderman


 

View Details

Los Angeles Inaugural Awards Reception

February 3rd,2015
5:30 pm - 8:30 pm

LiUNA! Local 300 Hall
2005 West Pico Boulevard
Los Angeles, CA  90006

Honoring:

Randy Cammack, Western Region Vice President, Int'l Brotherhood of Teamsters
Emma Leheny, Esq., Chief Counsel, California Teachers Association
Sergio Rascón, Vice President, LiUNA! & Business Manager, LiUNA Local 300

Host Committee

Rome Aloise   Michael Artz   John Baldrica   Randi Bandman   Rich Brean   Dave Campbell   Pamela Chandran   Duncan Crabtree-Ireland  Jeffrey Cutler   Alexander Cvitan   Rocco Davis, Jr.   Lisa Demidovich   Julie Gutman Dickinson   Maria Elena Durazo   Armando Esparza   Ellen Greenstone   Chris Griswold   Ron Herrera   Joe Kaplon   Rhonda Gelman Kelley   James Kokolas   Robert LaVenture   Claire Leheny   Joseph Lurie   Rick Middleton   Mary Anne Moffa   Ernesto Pantoja   Art Pulaski   Ed Rendon   Lynn Rhinehart   Susan Sachen   Hope Singer   Jay Smith   Laura Stein  Brenda Sutton-Wills   Patrick Szymanski   Laurie Traktman   Dennis Walsh   Gwynne Wilcox   Henry Willis

SPONSORS (As of Jan. 30, 2015)

Steward Sponsor
Teamsters Joint Council 42
Teamsters Local 63

Guardian Sponsor
IBEW Local 11
Laborers' Int'l Union of North America
LiUNA! Local 300
Northern CA District Council of Laborers
Southern CA District Council of Laborers
TDA Investment Group, Inc.
Teamsters Joint Council 7
Teamsters Local 572
Teamsters Local 986
United Nurses Assns of CA/Union of Health Care Professionals

Fellow Sponsor
California Labor Federation
First ULB Corporation
Horizon Actuarial Services, LLC
Kaiser Permanente
LiUNA! Local 89
LiUNA! Local 261
LiUNA! Local 270
LiUNA! Local 652
Loomis Sayles & Company, Inc.
Northwest Administrators
Reich, Adell & Cvitan
Rothner, Segall & Greenstone
SAG-AFTRA
Segal Consulting
US Bank Institutional Trust & Custody

Advocate Sponsor
AFGE District 12
AFSCME Local 3090
A.J. Longo & Associates
Altshuler Berzon LLP
The American Friends of Yitzhak Rabin Center
Bush Gottlieb et al.
California Teachers Association Legal Dept.
California Teamsters Public Affairs Council
DMC Insurance Administrators, Inc.
ECA
Gunite Workers Union Local 345
IATSE West Coast Office
IUOE Local 3
JL Levey Associates
Lindquist LLP
LiUNA! Local 294
LiUNA! Local 304
LiUNA! Local 324
LiUNA! Local 1309
LiUNA! Local 1414 - Plaster Tenders of So. CA
LiUNA! Pacific Southwest Region
Northeastern University School of Law
Pacific Southwest Administrators
Rothschild Wishek & Sands LLP
Schwartz, Steinsapir, Dohrmann & Sommers, LLP
Jacqueline Smethurst & David Drinkwater
State Building & Construciton Trades Council of CA
ULLICO Inc.
USW District 10
USW District 12
USW Local 675
Victory Capital Management
Weinberg, Roger & Rosenfeld
Zenith American Solutions

Friend
AFSCME Local 2626
Cement Masons Local 600
Langenkamp, Curtis & Price, LLP
McMorgan & Company
Superior Ideas & Promotions, Inc.
Teamsters Local 856

Donor
IUOE Local 501
Claire Leheny
LiUNA! Local 1184
 

View Details

16th Annual National Law Students Workers’ Rights Conference

October 17th,2014 - 5:30 pm
October 18th,2014 5:00 pm

If you're a law student interested in workers' rights issues, the National Law Students Workers' Rights Conference is an exciting opportunity to meet labor law experts and practitioners as well as other law students from throughout the nation with the same interests.

To review the conference schedule, facilitators and Keynote Speaker click on the button below.

If you would like to become a conference sponsor please click on the information button below.


 

Sponsors

Program Sponsors
IBEW Local 11
Int'l Brotherhood of Electrical Workers
Laborers Eastern Region Organizing Fund

Session Sponsor
United Auto Workers

Workshop Sponsors
American University Washington College of Law
California Western School of Law
Georgetown University Law Center
IAMAW
IATSE West Coast Office
Int'l Association of Fire Fighters
Int'l Organization of Masters, Mates & Pilots
Laborers' District Council of Chicago & Vicinity
Nat'l Association of Letter Carriers
Neyhart, Anderson, Flynn & Grosboll
Rutgers University School of Law, Newark
Sheet Metal Workers' Int'l Assoc. Local Union 19
Temple University Beasley School of Law
ULLICO Inc.
University of Notre Dame Law School
University of Pittsburgh School of Law
USW Local 10-00086

Tote Bag Sponsor
California School Employees Assn.
CUNY School of Law
The McLaughlin Company
Pitta & Giblin LLP

Sponsor-A-Student
AFSCME District Council 88
Asher, Gittler & D'Alba, Ltd.
CWA District 4
Drexel University School of Law
John H. Ferguson
IATSE
Laborers Local Union 57
LiUNA! Local 4

View Details

2014 DC Reception

June 18th,2014
5:30 pm - 8:30 pm

AFL-CIO Lobby and Gompers Room
815 Sixteenth Street
Washington, DC  20006

Honoring:

J. David Cox, President, AFGE
Robert M. Weinberg, Esq.
Lafe Solomon, Esq.

Host Committee

Michael Artz   Marshall Babson   Craig Becker   David Borer   Richard Brean   Charles Cohen   Larry Cohen   Stuart Davidson   Susan Davis   Leon Dayan   Larry Engelstein   Fred Feinstein   Regelio "Roy" Flores   Leah Ford   Sarah Fox   Essie Hogue   Eugene Hudson, Jr.   Rhonda Gelman Kelley   Gary Kohlman   James Kokolas   Joseph Lurie   William Luyre   Mary Anne Moffa   Alice O'Brien   Steven Oram   William Osborne, Jr.   Lynn Rhinehart   Judith Scott   Robert Stropp, Jr.   Patrick Szymanski   Augusta Thomas   John Toner   Dennis Walsh   Marley Weiss   Gwynne Wilcox   Eric Young

Sponsors (As of June 10, 2014)

Steward Sponsor
AFGE

Guardian Sponsors
Benefit Architects
Bredhoff & Kaiser
The Meltzer Group
Purchasing Power, LLC

Fellow Sponsors
AFGE Local 1738
AmericaWorks
The Bill Press Show
Bricklayers & Allied Craftworkers
Communication Workers of America
Garland-Hill Agency, Inc.
Eugene Hudson, Jr.
K&R Industries
LIUNA
ULLICO Inc.

Advocate Sponsors
AFGE Council of Prison Locals 33
AFGE District 2
AFGE District 3
AFGE District 5
AFGE District 6
AFGE District 7
AFGE District 8
AFGE District 9
AFGE District 10
AFGE District 12
AFGE District 14
AFGE Nat'l Border Patrol Council 83
AFGE Nat'l VA Council 53
AFGE TSA Council 100
Beins Axelrod, PC
Calibre CPA Group
CCS Limo
Convention Services Unlimited
Eberts and Harrison, Inc.
Karen & John Ferguson
James and Hoffman, PC
Kircher Suetholz & Grayson PSC
Mosaic
Mount Vernon Printing Company
O'Donoghue & O'Donoghue
Oram & Moss
Revolution Messaging, LLC
Road Sprinkler Fitters Local No. 669
Seyfarth Shaw LLP
Sherman, Dunn, Cohen, Leifer & Yellig, PC
Slevin & Hart, PC
United Mine Workers of America
Willig, Williams & Davidson

View Details

New York City Reception

April 8th,2014 - 5:45 pm
April 9th,2014 5:00 pm

Sheraton New York Times Square Hotel
811 Seventh Avenue & 53rd Street

5:45 pm   Networking, Open Bar and Buffet Dinner
7:30 pm   Awards Presentations

Honoring:

Terry Moore, Business Manager, Local 46 Metallic Lathers Union
Richard Levy, Esq., Partner, Levy Ratner, PC
Hezekiah Brown, Arbitrator

Host Committee:

Vincent Alvarez   Michael Artz   Mitra Behroozi   Esta Bigler   Irwin Bluestein   Richard Brean   Tommy Brown   Daniel Brent   Mark Brossman   Mario Cilento   Bruce Cooper   Susan Davis   Richard Gaba   Lisa Gomez   Jonathan Hiatt   Pamela Jeffrey   Rhonda Gelman Kelley   Kevin Kelly   Thomas Kennedy   Deborah King   James Kokolas   Gary LaBarbara   Randi Lowitt   Joseph Lurie   Richard Markowitz   Mary Anne Moffa   Daniel Murphy   Thomas Murray   Jay Nadelbach   Wayne Outten   Vincent Pitta   Jeffrey Pollack   David Prouty   Daniel Ratner   James Reif   Lynn Rhinehart   Richard Roberts   David Scott   Judith Scott   John Skinner   David Stein   Patrick Szymanski   Alan Viani   Dennis Walsh   Gwynne Wilcox

Sponsors (As of 5-6-14)

Steward Sponsor
B&R Rebar Consultants, Inc.
Emblem Health

Guardian Sponsors
Amalgamated Bank of New York
Atlantic Reinforcing Concrete Co., Inc.
Laborers Eastern Region Organizing Fund
Levy Ratner, PC
Metallic Lathers & Reinforcing Ironworkers Local 46
Metallic Lathers Local 46 - LMCT
NY Hotel Trades Council/UNITE HERE! Local 6
New York State Iron Workers District Council
Pitta & Giblin, LLP
Proskauer Rose LLP
Putney, Twombly, Hall & Hirson LLP

Fellow Sponsors
B. P.  Precise Construction
C.B. Contracting Corporation
Empire Blue Cross/Blue Shield
Federal Law Enforcement Foundation
Gtr. New York LECET
Ironworkers Local Union 197
Ironworkers Local 580
LMC Specialties, Inc.
Pinnacle Industries II, LLC
Plumbers Local One
Rebar Steel Corporation
Sacks & Sacks
SEIU Local 32BJ
Sheet Metal Workers Local 28
United Federation of Teachers

Advocate Sponsors
AmericaWorks
Anonymous
Bloch O'Toole & Murphy, LLP
Daniel Brent & Sally Steinberg Brent
Bricklayers & Allied Craftworkers Local 1 NY
Building & Construction Trades of Gtr NY
Building & Construction Trades of Nassau & Suffolk
Cary Kane LLP
Cigna
Cohen Milstein Sellers & Toll, PLLC
CWA District One
CWA Local 1180
Dinkes & Schwitzer
EnTrust
General Contactors Assoc.of New York
Dennis M. Hughes
Insulators & Allied Workers Local 12
Interstate Mechanical Services, Inc.
IUOE Local 15, 15A, 15B, 15C & 15D
Locker Associates
The Marco Consulting Group
Meyer, Suozzi, English & Klein, PC
Milliman, Inc.
NYC Central Labor Council
New York State AFL-CIO
Outten & Golden, LLP
Principal Global Investors
Professional Staff Congress/CUNY
RBC Global Asset Management Inc.
Retreat at Lancaster County
Reynolds Consulting Services, LLC
Richmond Rebar, LLC
Martin Scheinman, Esq.
Schulte Roth & Zabel LLP
Scott + Scott, LLP
Skanksa USA
Stacey Braun Associates, Inc.
Structural Steel & Bridge Painters Local 806
UAW Region 9A
Alan R. Viani, Esq.
The Yucaipa Companies

Friend
Ironworkers Local 12
Homer C. LaRue
NYS Federation of Physicians & Dentists
Schultheis & Panettieri, LLP

Donors
Big Daddy's Kitchen
Creithton, Johnsen & Giroux
Friends of Dan Quart
Allan Greenwald
Jonathan Hiatt, Esq.
IUOE Local 68, 68A & 68B
David Prouty, Esq.

View Details

2014 Philadelphia Reception

March 20th,2014 - 5:45 pm
April 24th,2014 8:30 pm

Penns Landing Caterers
1301 S. Columbus Boulevard
Philadelphia, PA

5:45 p.m.  Cocktails and Buffet Dinner
7:15 p.m.   Awards Presentations

Honoring:

Walter Higgins, Business Manager
LiUNA Local 57
Pasquale Bianculli, Esq., Counsel
IBEW Local 98
Alan Symonette, Esq., Arbitrator

Host Committee

Dr. Ray Abdallah   Michael Artz   Joe Ashdale   Neal Bisno   Rick Bloomingdale   Ryan Boyer   Richard Brean   Mike Carfagno   Bob Curley   Stuart Davidson   Walter DeTreux   John Dooley   John Dougherty   Thomas Duffy   Ken Egger   Pat Eiding   William Ewing   Debbie Frech   Tom Giordano   Dr. William Ingram II   Rhonda Gelman Kelley   Ted Kirsch   James Kokolas   Jerry Lehocky   Barbara Lichtman   Joseph Lurie   Mary Anne Moffa   Dorothy Moore-Duncan   Robert O'Brien   Sam Pond   Dr. Brian Raditz   Abe Reich   Lynn Rhinehart   Stanley Sanders   Mariann Schick   Richard Sigmond   Samuel Spear   David Stern   Patrick Szymanski   Tim Tietze   Michael van der Veen   Esteban Vera   Dennis Walsh   Gwynne Wilcox   Wendell Young IV
 
Sponsors (As of 5-6-14)

Steward Sponsor
IBEW Local 98
Laborers' Local Union 57

Guardian Sponsors
Pasquale Bianculli, Esq.
Kline & Specter
Pond Lehocky Stern Giordano
Saltz, Mongeluzzi, Barrett & Bendesky, PC
Sprague & Sprague
Union Services Access

Fellow Sponsor
Hatzel & Buehler, Inc.
IUPAT District Council 21
LiUNA Mid Atlantic Region
SEI Investment Company

Advocate Sponsors
Ace Reporters, Inc.
AFSCME District Council 88
AFT Pennsylvania
Anthony Cerone
DeKalb Chiropractic & Rehab Services
Duffy + Partners
William Ewing
Fox Rothschild, LLP
Heavy & Highway Construction Workers Local 158
William T. Ingram, II DO
The Injury Care Center, LLC
IUPAT
Law Offices of John T. Dooley, LLC
LECET
Markowitz & Richman
Master Weinstein Schatz Moyer, PC
Nat'l Electrical Contractors Assn. PA-DE-NJ Chapters
Open MRI of Bala Cynwyd
PA AFL-CIO
Plumbers Local Union 690
Brian S. Raditz, MD
George L. Rodriguez, MD
Safety Research Inc.
Scomed Medical Supply, Inc.
SEIU Healthcare PA
UFCW Local 1776
USW District 10
Wapner, Newman, Wigrizer, Brecher & Miller

Friends
Anapol Schwartz
Walter H. De Treux
Soloff & Zervanos
Teamsters Local 115
UFCW Local 23
USW Local 10-1

Donors
AFGE Local 1916
Anonymous
Margaret Brogan
Cleary, Josem & Trigiani LLP
Fidelio Insurance Company
IUOE Local 68-68A-68B
Louis P. Mattucci & Associates Ltd.
McMonagle, Perri, McHugh & Mischak, PC
Perssonal Health Chiropractic
Jeffrey B. Tener 
Utility Line Services, Inc.

View Details

2014 San Francisco Awards Reception

February 13th,2014
5:30 pm - 8:30 pm

Holiday Inn Golden Gateway
1500 Van Ness Avenue
San Francisco, CA 94109
5:30 pm - Networking, Cash Bar and Buffet Dinner
7:15 pm - Awards Presentations

Honoring:

Mike Garcia, President SEIU United Service Workers West
David A. Rosenfeld, Esq., Weinberg, Roger and Rosenfeld
Hon. Joseph R. Grodin, Arbitrator & Mediator

Host Committee:

Rome Aloise   Michael Artz   Eileen Bissen   Burton Boltuch   Richard Brean   John Davis Jr.   Ruben Garcia   Richard Grosboll   Chris Gruwell   Barry Hinkle   Christine Hwang   Rick Jacobs   Rhonda Gelman Kelley   James Kokolas   Conchita Lozano-Bastista   Joseph Lurie   Jim McNulty   Mary Anne Moffa   Lindsay Nicholas   Tim Paulson   Geoffrey Piller   Art Pulaski   Lynn Rhinehart   Michael Rubin   Susan Sachen   Jahan Sagafi   Sheila Sexton   Diane Sidd-Champion   Frank Silver   William Sokol   Patrick Szymanski   Michael Theriault   Dennis Walsh   Gwynne Wilcox   Ronald Yank   Jon Youngdahl

Sponsors (As of 5-6-14)

Steward Sponsors
SEIU California
SEIU USWW

Guardian Sponsors
Neyhart, Anderson, Flynn & Grosboll
Securitas USA
Teamsters Joint Council 7
Teamsters Local 439
Weinberg, Roger & Rosenfeld

Fellow Sponsors
Boxer & Gerson LLP
California Labor Federation
IAM District Lodge 190
Int'l Brotherhood of Boilermakers
IUOE Local 39
LiUNA No. CA District Council
LiUNA Local 261
No. CA Carpenters Regional Council
Outten & Golden LLP

Advocate Sponsors
Altshuler Berzon LLP
Hon. Joseph Grodin
Insulators & Asbestos Workers Local 16
IUOE Local 3
LiUNA Pacific Southwest Region
Renne, Sloan, Holtzman & Sakai
SEIU Local 721
So. CA District Council of Laborers
State Building & Construction Trades Council of CA
Teamsters Local 853
UFCW Local 5
Gustavo Valdivia
Ronald Yank

Friends
Richard Grosboll
IBEW Local 6
Lipman Insurance Administrators, Inc.
McCarthy, Johnson & Miller
Teamsters Local 150
Teamsters Local 396
Teamsters Local 517
Teamsters Local 665
Teamsters Local 856
Teamsters Local 912
Teamsters Local 948

Donor
Claude D. Ames
Duane B. Beeson
Building & Construction Trades, AFL-CIO
Trucker Huss, APC
Louis M. Zigman

View Details

Upcoming Events

Awards Receptions

Philadelphia Awards Reception

March 07, 2017

New York Awards Reception

April 27, 2017

View All Awards Receptions

Latest News

View all news

Sign Up for Updates